Jak vybrat stavební kolečko?

Jak vybrat stavební kolečko?

Stavební kolečko slouží na zahradě i na stavbě pro převážení většího nákladu. Práci si můžete usnadnit správným výběrem - v nabídce jsou například i motorová kolečka. Dalším důležitým prvkem je korba - zda zvolit plast nebo plech vám pomůžeme rozhodnout v tomto rádci.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 3 min.

Jak vybrat pracovní kolečko na stavbu a zahradu

Stavební

Stavební kolečka určená na práci na stavbě pro řemeslníky, například pracovní kolečko na písek nebo zednická kolečka, jsou nejčastěji plechová, nebo pozinkovaná, aby vydržela náročnější zacházení. Pracovní kolečka mají menší korbu, zpravidla do objemu 90 l.

Stavební kolečka

Zahradní

Také zahradní kolečka najdete v plechovém nebo hliníkovm provedení, oblíbená jsou ovšem především lehká zahradní kolečka z plastu, především proto, že jejich korba dosahuje objemu až 210 l. Takové odlehčené plastové kolečko na hnůj oceníte, stejně jako když povezete plně naložené kolečko na trávu.

Chcete zahradničit i v bytě? V našem článku Pěstování zeleniny na balkoně pro vás máme pár tipů, jak na to.

Motorové

Motorové kolečko vám usnadní převážení těžkých nákladů. Tzv. motúčko může být vzadu doplněno přídavnými kolečky, aby manipulace s ním byla ještě hladší a snazší.

Výběr stavebního kolečka podle materiálu

Plastová korba

Plastová stavební kolečka. mají výhodu v nižší váze dané tím, že jsou jejich korby přizpůsobené pro objem až 210 l - takto velká zahradnická kolečka jsou dvoukolová, aby lépe udržela rovnováhu.

  • Nízká hmotnost

Plechová korba

Plechová stavební kolečka jsou často vybavená povrchovou úpravou - pozinkovaná korba lépe odolává korozi. Další možností je práškové lakování, kdy je nanášen jemný prášek, posléze tavený v peci. Jejich životnost je delší než u pozinkovaných stavebních koleček a navrch jsou vyráběny v různých barevných provedeních.

  • Možnost povrchové úpravy (pozinkování)

Bantamové kolo

Bantamové kolo je zpravidla z pryže - plné a nenafukovací. Díky tomu jsou taková kola vhodná pro kolečka na stavbu, kdy nehrozí propíchnutá pneumatika. Eliminace potřeby kolo dofukovat však usnadní i práci na zahradě, kdy po zimě můžete vyvézt kolečko z garáže a rovnou se pustit do prořezávání keřů a stromků.

Objem korby kolečka

Objem korby závisí na určení kolečka - proto bude nejčastěji stavební kolečko 80l, zatímco kolečko zahradní 100l, nebo větší:

Čím větší objem, tím je konstrukce těžší, což lze vyrovnat odlehčeným materiálem korby. Plastová korba na kolečko o 180 l bude určitě snazší na manipulaci, než ta plechová.

Dětská verze

Aby ani vaše ratolesti nezaháleli, můžete jim udělat radost dětským kolečkem ve veselých barvách. Konstrukce přizpůsobená jejich velikosti umožní vašim malým zahradíčkům pomáhat s drobnějšími pracemi na zahradě.

Zahradní dětské kolečko plechové

Příslušenství

Zahradní vozíky

Křovinořezy

Hrábě

Nůžky na živý plot

Lopaty

Ruční pily

Zahradní rukavice

Protipořezové rukavice

Kožené pracovní rukavice

Nejčastější dotazy

Jaké kolečko má nejpevnější konstrukci?

Stavební kolečka s ocelovou konstrukcí pravidla zaručí největší odolnost při zátěži, takže by se trubky neměly lámat. Při výběru se také zaměřte na nosnost stavebního kolečka, abyste ho nepřetěžovali.

Je lepší plastová, nebo plechová korba?

Výběr materiálu korby závisí především na určení kolečka - na zahradu se většinou využívá plastová korba, protože taková kolečka jsou lehčí a při objemu nad 150 l už rozdíl pocítíte. Plechová zase slouží spíš na stavbu, kde musí vydržet drsnější zacházení a převoz pevnějších materiálů. Pokud ovšem víte, že často v kolečku převážíte například velká polena, můžete zvolit plech i na zahradu.


Další užitečné články

Zahrada na balkóně